KURUMSAL FİRMALAR

KUYUMCUKENT AVM

Türkiye’deki kuyumculuk sektörünü dünya liderlerine taşımayı amaçlayan Kuyumcukent, Bahçelievler’e katma değer katıyor.

Kuyumcukent’i perakende alanında iddialı bir konuma taşıyan Kuyumcukent AVM, içinde nikah salonu ve çok amaçlı toplantı salonu bulunan ilk Evlilik Alışveriş Merkezi olma iddiası ile yola çıktı. Kısa sürede açılan mağaza sayısı 400’lere ulaşan Kuyumcukent AVM, 300 ve 600 kişi kapasiteli düğün salonları, çok amaçlı toplantı salonu ve 450 kişilik Nikah Salonunu hizmete sokarak, giderek büyüyen evlilik sektörünün önemli oyuncularından biri oldu. Görkemli nikah törenlerine ve düğünlere imza atan Kuyumcukent AVM, Bahçelievler Belediyesi ile yapılan protokol doğrultusunda bölgenin ve İstanbul’da özel bir salonda nikah kıymak isteyen herkesin gözbebeği oldu.

7 kattan oluşan atölye 100 m2’den başlayıp, 200 m2’ye kadar uzanan ebatlarda imalathaneler ve yan hizmet mağazalarından oluşuyor. 5 kattan oluşan mağaza bloğunun bünyesinde 500 metreye kadar çeşitli kuyum ve günlük alışveriş mağazaları ile ziyaretçilerine gelinlikten davetiyeye, düğün fotoğrafçısından organizasyon firmasına, kuyumculardan beyaz eşyaya kadar evlilik alışverişlerinde her bütçeye uygun geniş yelpazede seçenekler sunuyor. 


Türkiye’nin ilk Organize Sanayi Sitesi

DOĞU SANAYİ SİTESİ

Doğu Sanayi Sitesinin kuruluş çalışmaları 1970’li yıllara dayandığı 1970’li yıllarda Rami’de icrai sanat eden esnaflardan 84’ünün önderliği ile kurulmuştur. Daha sonra çevre esnafından gelen talep üzerine kooperatif üyeleri 250’ye ulaşmıştır. Zamanın büyük ve önder kooperatiflerinden biri olan Doğu Sanayi Sitesi’nin başlıca kuruluş amacı üyelerine sıhhi, ucuz ve üretim dallarına uygun birer işyeri sağlamak, üyelerinin teknik bilgi ve görgülerini arttırmak, üyelerinin imalat yöntemlerini iyileştirmek ve üretimde verimi çoğaltmak, kollektif yatırımlara yönelmek, gelişen çağdaş teknolojideki değişiklikleri üyelere aktararak daha ucuz ve daha kaliteli üretim yapmalarını sağlamak. Ve sonuç olarak üyelerin ekonomik ve kültürel eğitimine yardımcı olmaktır.

Doğu Sanayi Sitesinin 10 Haziran 1973 yılında temellerinin atıldığı ve 30 Aralık 1978 yılında tüm alt yapı ve sosyal amaçlı tesislerin bitirildiği, çevre düzenlemesi ve bahçe tanziminin tamamlanmasından sonra 17 Şubat 1979 yılında işyerlerinin kuralarının çekilerek sahiplerine verildiği, 5 Eylül 1981 yılında da zamanın Başbakan Yardımcısı merhum Turgut ÖZAL tarafından resmen açılmıştır.

Doğu Sanayi Sitesi’nin bölgeye hayat getirdiği sitenin temellerinin atıldığı dönemlerde, çevre ekilebilir alanlarla çevriliydi. Sitenin inşaatının ilerlemesiyle birlikte yöredeki araziler rant yapmaya başlarken, bölgede ekonomik hayatta büyük bir hızla artış gösterdi.

107 bin m2’lik alan üzerinde kurulan sitenin 450 m2 kullanım alanı var. Sitede 254 atölye ve bu atölyelerin ihtiyaçlarını karşılayan nalburiye, muhasebe bürosu, sigorta acenteliği, postane, büfe, lokanta, elektrik malzemeleri temin eden küçük dükkanlarla birlikte 300’e yakın işyeri faaliyet gösteriyor. Ülkemizin ilk organize olmuş sanayi sitesi unvanını da elinde bulunduruyor.

Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturan sitelerden biri olan Doğu Sanayi Sitesi; talaşlı İmalat, makine, döküm, plastik, tekstil, matbaa, elektrik, elektronik, ahşap doğrama, kalıp, kaplama işleri, ısıl işlem işleri ile küçük bir Türkiye modeli oluşturmuş durumda.

Ortalama 5 bin kişiye istihdam imkanı oluşturan site çalışanların aileleriyle birlikte bölge ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor.


Kocasinan’a kurulan ilk SANAYİ SİTESİ

Kocasinan Mahallesi Bağlar Mevkiinde bulunan Kocasinan Sanayi Sitesi 18 pafta, 4150 parsel no, 38 bin 520 metrekare alana sahip.

Kocasinan Belde Belediyesi döneminde, 1982’de temeli atılan Kocasinan Sanayi Sitesi, Zeytinburnu Yedikule Surdışı Sanayi Sitesinin kapatılmasının ardından 1986’da hizmet vermeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı Kaymak Mustafa Paşa ve Ayşe Hatun Vakfı, Şehit Ali Paşa Vakfı adına yaptırılan Kocasinan Sanayi Sitesinde, 172 iş yeri oto elektrik, boya, kaporta, motor yerleştirme gibi hizmetler vermekte.  

error: İçerik korunmaktadır !!