%100 Elektrikli ve çevre dostu

1

İstanbul’un simgelerinden nostaljik tramvay, Bahçelievler’e geliyor. Trafiğe kapalı olan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde Kasım ayından itibaren sürdürülen tüm hazırlıklar tamamlandı. Cumhuriyetimizin 100. Yılına ithafen “100. Yıl Cumhuriyet Tramvayı” adı verilen elektrikle çalışan nostaljik tramvayın açılışı 14 Aralık Perşembe günü saat 12.00’de yapılacak.

İstanbul’un güzelliğini, eski günlerini hatırlatan nostaljik tramvay için Bahçelievler’de tüm hazırlıklar tamamlandı. Elektrikle çalışacak tramvay, trafiğe kapalı olan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi‘nde yarından itibaren kullanılmaya başlanacak.

Fevzi Çakmak Caddesi tramvaya hazır

“100. Yıl Cumhuriyet Tramvayı’nın çalışmaya başlayacağı Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi yaklaşık 1,5 aydır sürdürülen çalışmayla yenilendi. Tüm hazırlıkları tamamlanan cadde, Şirinevler Meydanı ile D.100 (E.5) Karayolunu birbirine bağlayan, İstanbul’un en önemli metro, metrobüs v.b. toplu ulaşım hatlarının bulunduğu yoğun yaya trafiğinin merkezlerinden biri konumunda.

Yenileme projesi kapsamında altyapı kuruluşlarının arıza kazıları ve zaman içinde çeşitli sebeplerle yıpranan söz konusu caddenin yeniden düzenlenmesi için çalışmalar gerçekleştirildi. Yenileme çalışmalarıyla 220 metre uzunluğundaki cadde, yeniden düzenlendi ve yetersiz kalan mevcut yağmursuyu altyapı sistemi güçlendirildi. Ayrıca diğer altyapı kuruluşlarının eksiklikleri de tamamlandı.

Nostaljik tramvaya Arnavut kaldırımlı yol

Altyapısı güçlendirilen caddeye kimlik kazandırmak amacıyla baskı beton uygulaması üzerine renklendirme ve üç boyutlu resim çalışmaları da yapıldı. Nostaljik tramvayın güzergâhı kırmızı şeritlerle sınırlandırıldı, Arnavut kaldırımı desenli yol oluşturuldu. 24 saat kesintisiz yoğun yaya sirkülasyonunun bulunduğu caddede led aydınlatma yapılarak güvenli ve konforlu erişim sağlandı. Ayrıca aydınlatmadaki ışık süsleri ve yaya yürüyüş yolundaki renkler, desenler ve resimlerle caddeye estetik bir görünüm kazandırıldı. 

About Author

1 thought on “%100 Elektrikli ve çevre dostu

  1. Başkan iyi hoşta bunun neresi tramvay. Kaldı ki mesafe ne kadar 250 mt mesafeye tramvay koymak ta ne. Bu tramvaya 1 kim niye binsin. Otobüsün kabini değiştirip içini tramvay gibi döşeyince tramvay mı oluyor. Bu caddede yaya trafiği zaten fazla niye o cadde trafiğe kapatıldı haberiniz yok mu? Reklam amaçlı yapıldı ve görsel olarak meydanda sergilenecekse tamam. Aksi halde insanlara eziyetten başka bir şey olmaz. Siz kafası çalışan birisiniz. İlla tramvay olarak çalıştıracaksanız. Naçizane tavsiyem Meydanda minibüs duraklarının oradan kalksın arkadan belediyeye kadar Ring servisi yapsın. Ve ücretsiz olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!