Apartmandaki inşaat hatası bitişikteki hafriyat çalışması sırasında ortaya çıktı

0

Yenibosna’da 2 yıl önce yapımı tamamlan binanın kolonlarındaki inşaat hatası, bitişikte bulunan arsadaki hafriyat çalışmaları sırasında ortaya çıktı. Zabıta ekiplerinin müdahalesiyle hafriyat çalışmaları durduruldu ve binada kapsamlı inceleme başlatıldı.

Bahçelievler Yenibosna Fevzi Çakmak Mahallesi Nene Hatun Sokak’ta bulunan bir arsada yeni bina yapımı için hafriyat çalışmalarına başlandı. Bir süre devam eden çalışmaların ardından arsanın bitişiğindeki binada oturanlar ise kendi binalarında bulunan inşaat hatasını tespit etti. Henüz 2 yıllık olan binanın temel kolonlarının çarpık olduğu ve üst-alt dengesinin bulunmadığı görüldü. Binada yaşayanlar Bahçelievler Belediyesi’ne durumu bildirip yardım talep etti. Bunun üzerine bölgeye teknik inceleme ekibi ve zabıta ekipleri gönderildi. Teknik ekip tarafından yapılan ön incelemede, 2 yıllık binanın inşaatı sırasında hata yapıldığı tespit edilip detaylı teknik inceleme için çalışma başlatılacağı bilgisi verildi.

“TAŞINIRKEN, YENİ OLDUĞU İÇİN SAĞLAM BİNA OLDUĞUNU SÖYLEDİLER”

Binada kiracı olarak kalan Meryem Taşoğlu, “Biz eski binamız kötü olduğu için, sonuçta büyük bir deprem olacak bunu hepimiz biliyoruz, buraya taşındık. Taşınırken de sorgulamıştım ama yeni olduğu için sağlam bir bina olduğunu söylediler bize. Yaklaşık bir buçuk yıldır burada oturuyoruz, bizden önce boştu.

Bu sabah kazı esnasında yandaki temelin altında kalan kısmın aslında sorunlu olduğu ortaya çıktı. Kolonun yarısı dışta kalıyor ve bu bir sorun teşkil ediyor aslında. En ufak bir sarsıntıda bile yıkılabilme ihtimali söz konusuymuş. Bununla ilgili ev sahibimize ulaştık ama şu an kendisi bize ulaşamadı. Müteahhitle de ilgili statik projeleri almak için başvurduk ama henüz kendisine de ulaşamadık” dedi. (İHA)

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!