Bakan Kaçır ile İlber Ortaylı Bahçelievler’de

0

Bahçelievler 2’nci Ulusal Kitap Fuarı, Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve ünlü Türk tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı’nın katılımıyla açıldı. Bahçelievler Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuar 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Kitap fuarı 17 Aralık’a kadar açık kalacak…

Bahçelievler Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2’nci Kitap Fuarın açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ünlü Türk tarihçi, akademisyen, yazar ve Türk Tarih Kurumu şeref üyesi İlber Ortaylı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Cansu Canan Özen katıldı. Kitap fuarı 17 Aralık’a kadar açık kalacak. 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan fuarın her gününde birbirinden değerli yazarlar, konuşmacılar kitaplarını imzalayacak, seminerler verecek.

BAKAN KAÇIR: HER KİTAP BİR ALEMDİR

Fuarda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Yaklaşık 2 milyon kitabın, 80’in üzerinde yayınevinin yer aldığı bu önemli organizasyonda kitap ile okuru aynı çatı altında buluşturan tüm paydaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Bu etkinlikler sayesinde, ülkemizin her köşesinde okurlara ulaşıyor. Evet, her kitap bir alemdir. Okumak ise bu alemde yolculuk gibidir; düşünmeyi, tasarlamayı ve yorumlamayı da beraberinde getirir. Bizim medeniyetimiz, ’Oku. Yaradan Rabbinin adıyla oku’ emri üzerine bina edilmiştir. Elbette, bu ilahi mesajın, özünde kainatın anlamlandırılması manası taşıdığına inanıyoruz. Fakat bununla birlikte, kitapların bu mana yolculuğunda en kıymetli yol arkadaşlarımız olduğunun da bilincindeyiz” dedi.

‘BAHÇELİEVLER BİLİM MERKEZİMİZİ AÇILACAK’

Bahçelievler Bilim Merkezi’nin önümüzdeki aylarda açılışı gerçekleşeceğini belirten Bakan Kacır, “Böyle bir medeniyetin mensuplarının, kitap dostu olması kadar tabii ne olabilir. Eserleriyle ruhumuza dokunmuş, hayatımıza yön vermiş ve bu sayede ölümsüzleşmiş sayısız yazarımız var. Her ne kadar, bugünün baskın düşünce tarihi okumaları batı merkezli bir tarih anlayışını dayatma çabasında olsa da, insanlığın ortak birikimi elbette farklı medeniyetlerin çabaları ve katkıları üzerine inşa edilmiştir. Yüzyıllar vardır ki, insanlığın düşünce ve felsefe birikimi doğuda canlılığını sürdürmüştür. Önümüzdeki aylarda Bahçelievler Bilim Merkezimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Bilim Merkezimiz şimdiden Bahçelievler’imize, İstanbul’umuza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
‘YABANCI KİTAPLARDA SATILMASI GEREKİYOR’

İlber Ortaylı şunları söyledi, “Fuarda kitap sayısı son derece kalabalık ve hakikaten değişik kitap evlerinin buraya davet edildiğini görüyorum. Daha da sayı artar inşallah. Yavaş yavaş Tahran fuarında olduğu gibi yabancı kitapların da satılmasının söz konusu olması gerekiyor. Artık İstanbul’da insanlar yabancı dilde kitap okuyorlar. Gençlerin makul mali fiyat ile ulaşabileceği yabancı kitap fuarında eklenmesi lazım. İstanbul’da biliyorsunuz yeşil saha yok. Martılar bile yeşil saha buldular mı o alanı önce onlar istila ediyor. Fakat yavaş yavaş bu fuar genişleyecek ve ihtiyacınızı karşılayacak” diye konuştu.

Bahçelievler Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuar 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Kitap fuarı 17 Aralık’a kadar açık kalacak…

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!