Esnafın tepkisine, belediyeden açıklama…

0

Yenibosna’da hizmet veren kumaşçı esnafı, Bahçelievler Belediye Başkanlık binasının önünde protesto gösterisi ve basın açıklaması haberinin üzerine belediye basın bürosundan yazılı açıklama yapıldı…

Bahçelievler Belediyesi, Yenibosna Fevzi Çakmak Mahallesi’nde hizmet veren 600’e yakın kumaşçı esnafından, ruhsatsız çalıştıkları gerekçesiyle dükkanlarını boşaltmasını istedi. 3 dükkanın da kapatıldığını iddia eden esnaf, belediye yetkilileri ile görüşmek üzere başkanlık binasının önünde toplandı.

Bahçelievler Belediyesi yetkililer ile görüşmediklerini iddia eden Yenibosna esnafı, protesto gösterisi ve basın açıklaması yaptı.

Kumaşçı esnafın tepkilerine karşılık Bahçelievler Belediyesi Basın Bürosu tarafından yazılı basın bülteni yayınlandı…

Belediyenin basın bülteninde şu ifadeler yer aldı:

KUMAŞ DEPOLARI HAKKINDA…

Bahçelievler Belediyesi’nce mühürleme işlemi yapılan işletmeler Fevzi Çakmak Mahallesi’nde konut bölgesinde olup çoğu konutların gayrı yasal bir şekilde dükkâna dönüştürüldüğü işletmelerdir.

Söz konusu faaliyet, komşularımızın üç beş metre kumaş aldığı perakende kumaş satış iş yeri (manifaturacı) değil, satışlarını ton (kilo) birimi üzerinden tonajlı kamyonlarla gerçekleştiren işletmelerdir. Başka bir deyişle buradaki işletmelerin müşterileri tekstil üretim işletmeleridir.

Ruhsat yönetmeliğine göre kumaş depolama ve toptan satış yerleri 2. sınıf gayrı sıhhi müesseseler kapsamındadır. Faaliyette bulunabilecekleri yerler ise sanayi bölgeleri ve konuttan uzak depolama alanları olmalıdır.

Mahalle sakinlerinin, konuttan iş yerine dönüştürülen bu dükkânlarda tonlarca kumaş depolandığı, büyük kumaş bobinlerinin yükleme ve boşaltma yaptıkları anda trafik keşmekeşi bir tarafa, binalarının sarsıldığı, bu yoğun depolamadan dolayı binalarının yıkılabileceği endişesi taşıdıkları, önemli sayıdaki komşumuzun bu yoğun kumaş depolamalarından dolayı olası bir yangın halinde evlerinden sağ çıkamayacakları yönündeki yoğun olarak gerek CİMER gerekse belediyemize olan şikâyetleri üzerine belediyemiz bahsi geçen işletmeler hakkında yasal işlem başlatmıştır.

ESNAFIN TEPKİ HABERİ….

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!