Günümüze kadar yaşatılan köy evleri

0

1950’lerde köy olan Kocasinan Köyü’nden günümüze kadar kalan köy evleri, ahırlar ve köy çeşmesi kaderine terk edilmiş…

1940’lara kadar Bakırköylünün çiftliği olan, bu günkü Bahçelievler Kocasinan Merkez Mahallesi bölgesi, 1950’li yıllarda parselasyon çalışmalarının başlamasıyla Kocasinan köyü oluşur.  İlk köy muhtarı rahmetli Mümin Çakıcı olur. Köy olduktan sonra, bölgeye göç hızlanır,  nüfusu 18 bini aşınca 1967’de Kocasinan belde olur. Kocasinan Merkez Mahallesi başta olmak üzere Şirinevler, Siyavuşpaşa, Soğanlı ve Cumhuriyet Mahalleleri oluşur, ilk belediye başkanlığı seçimleri yapılır. Mustafa Dönmez Kocasinan’da seçimleri kazanarak ilk belediye başkanı olur.

Gazeteci Bayram Kırtaş‘ın arşivinden edilen bilgilere göre, Kocasinan köyüne yerleşen, tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylülerin yaptırdıkları köy evleri ve ahırların bir kısmı günümüze kadar yaşatılmış.

Bugünkü Kocasinan Merkez Mahallesi Köy içi mevkiinde günümüze kadar yaşatılan köy evleri ve 1955’te köyün tam ortasına yapılan, köylülerin içme suyu, bulaşık, çamaşır ve harman zamanında kullandığı köyün tek çeşmesinin kalıntıları atıl bir şekilde kaderine terk edilmiş…

Gazeteci Bayram Kırtaş Kocasinan Köyü ilk Muhtarı Mümin Çakıcı ile görüştü…

KOCASİNAN KÖY İÇİNDE BULUNAN KÖY EVLERİ, AHIR VE ÇEŞME…

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!