İstanbul’da “sivrisinek” kabusu ‘İlaçlamalar yetersiz’

0

İstanbul’un birçok yerinde olduğu gibi Bahçelievler’de de sivri sinek kabusu yaşanıyor. on2aybahcelievler.com haber sitesinin ihbar hattına gelen şikayetlerde; ilaçlamaların yetersiz olduğu, site ve müstakil evlerin bahçelerinin belediye tarafından ilaçlanmadığı yönünde…

İstanbul’da son günlerde sivrisineklerden kaynaklı kaşıntı ve yara şikayetiyle hastanelere başvurular arttı. Uzmanlar ise bu tür sineklerin giysilerin üzerinden bile ısırabildiğini söyleyerek, dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. on2aybahcelievler.com haber sitesinin ihbar hattına gelen şikayetlerde belediyenin ilaçlamada yetersiz olduğu yönünde. Yenibosna’dan bir annenin feryadı, “Çocuklarımız sokakta dolaşırken sineklerin saldırısına uğruyor. Kızımın yüzü, gözü şişti. Yetkililer buna bir çözüm bulmalı” dedi.

BAHÇELİEVLER’İN BAHÇELERİ İLAÇLANMIYOR

Ayrıca gazetemizin ihbar hattına gelen şikayetler arasında Bahçelievler belediyesinin site ve özel müstakil evlerin bahçelerini ilaçlamadığını, Bahçelievler Mahallesi Kültür sokaktaki bahçeli evlerin bahçelerinde karaböcek ve pire oluşmaya başladığını dile getiren mahalle halkı, “İlçemizin adı Bahçelievler ise belediye bu bahçelere ilaçlama yapmalı. Şikayetimizi bildiriyoruz, ‘özel mülke ilaçlama yapmıyoruz’ deniliyor. Biran önce ilçe belediyesi bir çözüm bulamıyorsa, Büyükşehir Belediyesi destek vermeli” deniliyor.

UZMANLAR UYARIYOR

Sayıları ve türleri artıyor. Sivrisinek nedeniyle hastaneye başvurular çoğalıyor. İstanbul’da sivrisinek kabusu devam ediyor. Kızılay Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Cihan, “Bu yeni tip sivrisinekler, özellikle küresel ısınmayla kendini büyüten sinekler giysilerin üzerinden bile sokabiliyorlar. Yazın bu sıcak günlerinde hastanelerimize sivrisinek sebebiyle başvurular artmış durumda” dedi.

Şikayetler kaşıntı ve kızarıklıkla başlıyor. Özellikle çocukları etkiliyor. Prof. Dr. Alper Cihan, “Bazı hassas bünyelerde, çocuklarda veya ek hastalığı olanlarda tansiyon düşüklüğü, ateş, titreme gibi bulgular verebilir” diye konuştu.

Tedavide birinci öncelik kaçınma ve korunmada. Prof. Dr. Cihan, “Belirtiler ilerlerse alerji ilaçları almak gerekir. Daha ileri olduğunda sağlık kuruşuna başvurmak lazım” ifadelerini kullandı.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!