Muhtarlık seçimi başka seçimlere benzemez

0

Yaklaşan yerel seçimlerden dolayı, tecrübeli muhtar, Tüm İstanbul Muhtarlar Federasyonu (TÜMFED) Başkanı ve Şiyavuşpaşa Mahalle Muhtarı Selami Aykut, ‘Muhtarlık makamının önemi’ ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Bahçelievler’de Belediye Başkanlığı için  aday olacağı söylenen Selami Aykut, muhtarlık makamı hakkında önemli açıklamalarda bulundu…

Muhtarlık makamının milletin nazarında  çok önemli bir yeri vardır… Hele hele Türk milleti bu makama çok önemli payeler, çok muhteşem bir değer,  çok önemli rütbeler vermiştir. Anadolu insanından “benim de babam, benim de dedem, benim de dayım muhtardı” sözlerini sıklıkla ve gururla söyleyen bir çok kişiye sizler de tanık olmuşsunuzdur.  Mahalle halkının gönlünden muhtara karşı olan hürmeti, saygıyı, güveni ve umutları söküp atamazsınız..

Yurdumuzda 1833 yılında kurulan  muhtarlık milli ve yerli en eski ve tek kurumdur.  Hatta muhtarlığımızın idari yapısını başka ülkelere de ihraç etmiş durumdayız.

Muhtarlık seçimi başka seçimlere benzemez. Muhtar adayı, seçime herhangi bir isimin altında veya siyasi parti ile yada herhangi bir kuruma güvenerek girmez, kendi adı ile seçime girer…  Milletimiz de muhtarını seçerken çok dikkat eder, ölçer, biçer, kıyaslar, araştırır, kararını verirken birbirine danışır ve kendi sosyal yapısına, manevi, milli yapısına, kültürel, ahlaki yapısına bakar ve demografik yapısını da göz önüne alarak en uygun kişiye makamı teslim eder…

GÜÇ ALMAK İÇİN MUHTAR OLUNMAZ

Muhtar en emin, en güvenilir kişi olmalıdır. Çünkü, muhtar mahallenin  aynasıdır. Sorumluluk sahibi hiç kimsenin “ben oyumu kullandım ama muhtarı hiç  görmedim, tanımıyorum” demeye hakkı yoktur. Oyumu mevcut muhtara verdim gitti. Siyasi kimliğine baktım verdim, yok. Biraz da benim hemşerim, biraz da benim yakınım sebeplensin,  düşüncesi ile oy kullanılmamalıdır. Kime oy verdiğini, kutsal saydığın değerleri kime emanet ettiğini bileceksin. Muhtar veya muhtarlığa talip olanlar da haddini bilecek, neye talip olduğunu bilecek. Bu aziz milletin maddi ve manevi değerlerini taşımak kolay iş değil. Silah ruhsatı almak için, prim ödemek için, oturduğu makamdan güç almak için aday veya muhtar olunmaz!

MUHTAR SEÇMENLERİNİN ONURUNU KORUR

Muhtar eli belinde,  sokakta, kaldırımlarda dedi kodu yaparak, ağzından çıkan lafın nereye gittiğini bilmeden konuşamaz. Muhtar, mahallesinin ve camiasının, bağlı bulunduğu kurumun, muhtar arkadaşlarının ve seçmenlerinin onurunu korur. Muhtar sorun yaratmaz, sorunlara çare bulur. Mahalle halkı muhtarı, muhtar da mahalle halkını tanıyacak. Muhtar ne kadar çok kişiye ulaşır, millet de muhtara ne kadar çok yaklaşırsa, muhtarın mahallesine yaptığı hizmetler, sosyal, kültürel faaliyetler o kadar daha kaliteli hale gelir. Devlet ve yasalar da muhtarın, halkını daha fazla tanımasına imkan sağlamalı, zemin hazırlamalıdır.

MUHTARLIK, BİZİM MİLLETİMİZE HAS…

Son yıllarda bilhassa pandemi döneminde muhtara önemli görevler verilmiş, çok çeşitli  kurumlardan, akla gelmeyen  talepler, akla gelmeyen sorunlar muhtara gelmiş ve muhtar tarafından çözüm bulunması istenmiştir. Özellikle mahalle veya kişiler hakkında istenilen bilgilere ulaşmak için muhtarlara yeni görevler verilmektedir.

Bizim milletimize has olan muhtarlık makamının önemi; Mahalle kültürünü yaşatmak istiyorsak, muhtardan mahalle halkı hakkında sürekli bilgiler isteniyorsa, mahallenin güvenliği hakkında muhtardan yardım isteniyorsa, mahalle halkı muhtardan  uzaklaştırılmamalıdır.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!