Sadece bankaya olan borç: 1 milyar 206 milyon 579 bin lira…

1

Hakan Bahadır başkanlığındaki Bahçelievler Belediyesi’nin 2 milyar 552 milyon lira olan 2023 yılı bütçesi yıl sonu gelmeden bitti. Belediyenin hizmet alımı için ihale alan firmalara olan borçları hariç, sadece bankaya 1milyar 206 milyon 579 bin lira borcu oluştu.

Bahçelievler Belediye Meclisi tarafından onaylanan 2023 yılı bütçesi 2 milyar 552 milyon lira (2.552.059.895,00 TL) olarak meclisten geçmişti. Bu paranın 159 milyon lirası borçlanmadan, 200 milyon lirası arsa satışından oluşacağı belirtildi. Hakan Bahadır başkanlığındaki Bahçelievler Belediyesi 2 milyar 552 milyon lira olan 2023 yılı bütçesi yıl sonu gelmeden bitti. Bankalara borçlanmak üzere belediye meclisinden üçüncü kez izin isteyen Bahçelievler Belediyesi 1 milyar 206 milyon 579 bin lira borca ulaştı. Belediyeden hizmet alımı için ihale alan firmalara olan borcu açıklanmadığı için bilinmiyor. Çöp toplama, araç ve iş makinesi kiralanan firmaya ödemelerinin yapılmadığı ve önceki firmaya da ödeme yapılmadığı için mahkemelik olunduğu belirtiliyor.

Borçlanmalara karşı çıkan, Cumhuriyet Halk Partisi Bahçelievler Belediye Meclis Gurubu Başkan Vekili İsmail Hakkı Temel Eylül ayı meclis toplantısından sonra ON2AY Gazetesi‘ne şunları söyledi:

2023 Şubat ayında pandemi bahane edilip, 209 milyon bütçeye ilave istediler. Bizler de uyarılarımızı yaparak, şartlı evet oyu verdik. Mayıs ayı meclis toplantısında tekrar 497 milyon 579 bin lira borçlanma talep ettiler. CHP gurubu olarak bizler israfı durdurmaları için uyarmıştık. Dinlemedikleri için taleplerine hayır oyu verdik. AK Parti ve MHP‘lilerin oylarıyla meclisten geçirdiler. Şimdide Eylül ayı meclis toplantısında, seçimlere altı ay kala 500 milyon borçlanma talep ettiler. Nerde kullanacakları belli değil. Her hangi bir açıklama yapmadılar. Biz de bu işlemin kanuna aykırı olduğunu söyledik . Kanunda ön görülen %10 sınırını aştıklarını uyardık ve kaynağın ne olduğunu sorduk. Kendilerinden ikna edici bir cevap alamayınca red oyu kullandık. Yine AK Parti ve MHP oyları ile meclisten geçirdiler.

Belediyesinin meclisten talep yazısı. Sınırı aşan bu parayı bakanlık onaylamaz ise ne olur…!

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!