Alan memnun Satan memnun…

0

ON2AY BAHÇELİEVLER TV olarak İstanbul’un en büyük kurban pazarlarından biri olan Bahçelievler kurban alanında esnaf vatandaşla görüştük…

Bahçelievler Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Yenibosna Çobançeşme‘de İstanbul’un en büyük kurban pazarı oluşturdu. Kurban alanında uzman kasaplardan oluşan kesim yerinde bulunmakta. Kurban alanı belediye tarafından günlük bakıma yapılmakta. 30 dönüm üzerine kurulan kurban alanına Türkiye’nin her yerinden büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar geldi.

on2aybahcelievler TV mikrofonlarına konuşan kurban satıcısı, fiyatların yüksekliğine rağmen talebin iyi olduğunu dile getirdi. Bahçelievler belediyesinin her türlü imkanları sağladığını dile kurban satıcısı, “Bu bölgede en yakın kurban alanı 14 km uzaklıkta bulunan Avcılardaki kurban alanıdır. Bu bölgede yaşayan vatandaşların işini kolaylaştırmak için yapılmış iyi bir hizmettir” dedi.

SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRÜ TİBET BAYHAN’DAN UYARI

Bahçelievler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Tibet Bayhan‘da, kurbanlıkların beslendikleri illerden kente gelmeden önce kan tahlillerinin yapıldığını söyledi.

Gerekli sağlık raporu, pasaportları ve yol izinleriyle beraber getirilen hayvanların kurban pazarı girişlerinde kontrol edildiğini kaydeden Bayhan, hayvanların beslenmesi ve araçlardan indirilip yerleştirilmesi konusunda gerekli desteği verdiklerini anlattı.

Bayhan, kurbanlıkların kesildiği yerlerde asgari teknik ve hijyen şartlarının sağlanmasına ve ehil kasaplar tarafından usulüne uygun kesilmesine çalıştıklarını ifade etti.

Vatandaşların kesim için Kurban Bayramı’nın birinci gününe yığılmamaları gerektiğine dikkati çeken Bayhan, sağlıklı şekilde kesim yapılabilmesi için vatandaşların bayramın diğer günlerine de randevu alabileceğini dile getirdi.

Bayhan, kurbanlık alacak vatandaşların bazı noktalara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kurbanlıkların kulak küpesinin olup olmadığına, hayvanın genel durumuna ve sağlık durumuna bakılması gerekiyor. Vatandaşlar, hayvanın kurban olabilecek yaşta olup olmadığı, kesilebilecek kadar randımanlı olup olmadığı, üzerinde herhangi bir hastalık belirtisinin olup olmadığına dikkat etmeliler. Bir kurbanlığın tüylerinin parlak, dış görünüşlerinin canlı, dört ayak üzerinde durabilen, vücut üzerinde herhangi bir yara, bere bulunmayan, büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını, küçükbaş hayvanlarda da 1 yaşını geçmiş olmalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Hayvanların kulak, boynuz ve kuyruk gibi bölümlerinin sağlam olması önemli.”

Belediye Kurban Satış ve Kesim Yerleri aşağıdaki adreslerde yapılacaktır.

  1. Satış ve kesim yeri     : Yenibosna Çobançeşme Mahallesi Sanayi Caddesi üzeri (Spotçular Çarşısı karşısı)
  2. Kesim yeri                  : Yenibosna Çobançeşme Mahalle Mithatpaşa Cad. No:1 (Patates Soğan Sebze Hali arkası)

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!