Ataköy-İkitelli metro hattı açılıyor…

0

Bakırköy’den bir girecekler Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir’e kadar uzanacak olan Ataköy-İkitelli metro hattı çok yakında açılıyor…

Ataköy-İkitelli metro hattının yıllardır tamamlanması bölge esnafını ve halkın tepkisini toplamıştı. Nihayet İBB tarafından tatın açılış tarihi veridi. Bölge halkını mutlu edecek, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir‘den geçecek olan metro hattı ile Ataköy-İkitelli arası 21,5 dakikaya inecek. 5 ilçeden geçen bu hatla metrosuz ilçelere metro gelmiş olacak.

29 Eylül 2015 tarihinde ihaleye çıkılan Ataköy-İkitelli metro hattında açılış tarihi belli oldu.

2 Şubat 2015 tarihinde sözleşme imzalanan ve yer tesliminin ardından 15 Şubat 2016’da imalat işlerine başlanan metro hattı projesinde süreç planlandığı gibi gitmemiş ve hattaki çalışmalar, yüzde 35 ilerleme seviyesindeyken kısmen durdurulmuştu.

Yeni İBB yönetimi, Ataköy-İkitelli metro hattında çalışmaları yeniden başlatarak hattın Bahariye ve Masko istasyonlarını 29 Mayıs 2021’de hizmete aldı. Hattın, Bahariye-Ataköy arasındaki bölümündeki ilerleme ise yüzde 90’lar seviyesine ulaştı.

YERİNDE İNCELEDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kent trafiğine soluk aldıracak projelerden biri olan hattaki ilerleme seviyesini yerinde gözlemledi. İBB Raylı Sistem Dairesi Başkanı Ceyhun Avşar’dan çalışmalarla ilgili bilgi alan İmamoğlu, Yenibosna İstasyonu’nun turnike ve peron katlarında incelemelerde bulundu. Çalışanlarla fotoğraf çektiren İmamoğlu, konuyla ilgili açıklamalarını da bu istasyonda yaptı.

İŞTE AÇILIŞ TARİHİ…

“Ataköy-İkitelli hattımızın epeyce yol aldığını bugün tespit ettik” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Dönem dönem bazı sıkıntılarını, tasarımla ilgili problemlerini aştığımız bu yolculukta, şu anda kurumumuz, müşavir firma, yüklenici firma, her birim aslında üst seviyede bir emekle burayı inşallah Mart 2024’e hazırlıyoruz. Bakırköy’ü, Küçükçekmece’ye bir kısım Bağcılar’a, Bahçelievler’in bir bölümüne bağlayacak önemli bir hattımız. Yine farklı toplu ulaşım hatlarımızda kesen bir hattımız. Daha önce iki durağını açmıştık. O da çok faydalı olmuştu Küçükçekmece bölümünde. Şimdi bütününü Mart 2024’te açmanın onurunu yaşayacağız. 5 yıllık hizmet dönemimiz biterken önemli açılışlarımızdan bir tanesi olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Yüzde 90 seviyelerine doğru hızla ilerliyor şu anda. Bugün yürüyen merdivene bindik, yakın zamanda test sürüşlerinde trenlerimize, vagonlarımıza bineceğiz. Sonra da inşallah halkımızla beraber buranın açılışını yapacağız. Şimdiden hayırlı olsun.”

5 İLÇE, 12 İSTASYON, 13,4 KİLOMETRE, 21,5 DAKİKA…

Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ilçelerinden geçecek Ataköy-İkitelli metro hattı, tamamen tamamlandığında 12 istasyondan oluşacak.

Toplam uzunluğu 13,4 kilometre olan metro hattıyla beraber Ataköy-İkitelli arası 21,5 dakikaya inecek.

Ataköy-İkitelli Metro Hattı ile saatte tek yönde 35 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Ataköy-İkitelli metro hattı; Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimar Sinan, Evren Mahallesi, İkitelli Caddesi, Mehmet Akif, Bahariye, Masko ve İkitelli Sanayi duraklarından oluşuyor.

Hat; Marmaray hattı ile Ataköy İstasyonu’nda, Yenikapı- Atatürk Havalimanı hattı ile Yenibosna İstasyonu’nda, Yenikapı-Kirazlı-Halkalı hattı ile Mimar Sinan İstasyonu’nda, Kabataş-Mahmutbey-Esenyurt hattı ile Atatürk Mahallesi İstasyonu’nda ve Kirazlı-Başakşehir-Kayaşehir hattı ile de İkitelli İstasyonu’nda entegre olacak şekilde planlandı.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!