Ataköy- İkitelli metro hattı teste çıktı…

0

Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ilçelerinden geçecek Ataköy ikitelli metro hattı, tamamen tamamlandığında 5 ilçe, 12 istasyon, 13,4 kilometre, 21,5 dakika oluşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla Bahçelievler ilçesini de bağlayan, Ataköy – İkitelli metro hattı deneme sürüşü gerçekleştirildi. İBB Başkanı İmamoğlu metro çalışmalarını inceleyip, görevlilerden bilgi aldı. 2024 yılının Mart ayında hizmete girmesi planlanan hat Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ilçelerinden geçerek olan metro hattı, 13,4 kilometrelik hat boyunca 12 istasyona uğrayıp, tek yönde 35 bin yolcu taşıyacak. Ataköy-İkitelli arasındaki mesafe ise 21,5 dakikaya inecek.

Test sürüşü öncesi İstanbul’un raylı sistemleri hakkında bilgiler veren İmamoğlu, “Büyük bir hareketlilikle bu süreç yönetildi. Hem mühendislik başarısı, buna dönük imalatın en güçlü ve en verimli şekilde yapılması, hem finansmanla birlikte tıkır tıkır işleyen bir sürecin yoluna girmesi bir de  araçların alım süreci başarısı. Bu bizim için çok önemli. Özellikle bu hattın Küçükçekmece’yi M1 hattına bağlaması, Bakırköy hattına bağlaması, bu yoğun nüfusun içerisindeki bütün ağların örülmesini sağlamış oldu. Sıfırdan başladığımız Mahmutbey- Esenyurt hattı da Küçükçekmece’yi, Bağcılar’ı, Bahçelievler’i ilgilendiren bir başka bağlantı hattı. Bu metro çalışmalarımızı bir raylı sistemler başlığında çalışma arkadaşlarımla imalatından, finansmanına, mühendisliğinden, işletmesine varana kadar halkın huzurunda anlatacağız. Çünkü burada bir başarı hikayesi var. Bu başarı hikayesinin altındaki tek şey şu aslında, abartmaya gerek yok. Bizim nitelikli, liyakatli çalışma arkadaşlarımızın varlığı. Ama daha öncesinde çoklu müdahalenin ve akıl karıştırıcı hamlelerin, siyasetin saçma sapan tariflerinin, ‘Oy verenlere metro yaparım, vermeyenlere metro yapmam’ diyen aklın yarattığı bir iş bilmezlik süreci vardı. Biz bu sıkıntıları ele aldık. Yılda 4-5 kilometrelik başarıdan, yılda 13 kilometrelik başarıya taşıdık. Çalıştığımız projelerimiz de devam ediyor. HızRay bizim İstanbul’un tacı gibi olacak. Beylikdüzü’nden Sabiha Gökçen’e, günde bir buçuk milyon İstanbulluyu HızRay ile 50 dakikada taşıyacağız.  Bu projemiz 13 metro hattımızla da buluşacak. Bu projemiz İstanbul’u büyük bir araç yükünden, büyük bir gaz emisyonundan kurtaracak” diye konuştu.

Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ilçelerinden geçecek Ataköy- ikitelli metro hattı, tamamen tamamlandığında 12 istasyondan oluşacak. Toplam uzunluğu 13,4 kilometre olan metro hattıyla beraber Ataköy- ikitelli 21,5 dakikaya inecek. Ataköy-ikitelliMetro Hattı ile saatte tek yönde 35 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Atakö ikitellimetro hattı; Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimar Sinan, Evren Mahallesi, İkitelli Caddesi, Mehmet Akif, Bahariye, Masko ve İkitelli Sanayi duraklarından oluşuyor. Hat; Marmaray hattı ile Ataköy İstasyonu’nda, Yenikapı- Atatürk Havalimanı hattı ile Yenibosna İstasyonu’nda, Yenikapı-Kirazlı-Halkalı hattı ile Mimar Sinan İstasyonu’nda, Kabataş-Mahmutbey-Esenyurt hattı ile Atatürk Mahallesi İstasyonu’nda ve Kirazlı-Başakşehir-Kayaşehir hattı ile de İkitelli İstasyonu’nda entegre olacak şekilde planlandı.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!