Baksı müzesi nerede, neler var?

0

Trabzon, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane ve Sivas bölgesine çıkarma yapan, Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, krallar gibi, davullu-zurnalı, çiçeklerle karşılandı. Baksı Müzesi Konuk Evi’nde konaklayan Zeybek’in bölge gezisine CHP Bahçelievler Belediye Meclis Üyesi, iş insanı Erhan Kazel eşlik ediyor…

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Trabzon, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane ve Sivas bölgesine düzenlediği bir haftalık gezide Baksı Müzesini de ziyaret etti. Aynı müzenin  Konuk Evinde konaklayan Gökan Zeybek Baksı Müzesi Vakıf Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ile görüştü.

Gökan Zeybek’e müzeyi gezdiren Baksı Müzesi Vakıf başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, “Baksı Müzesi Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde yükseliyor. Baksı Müzesi, kültür turizmi alanında bölgede yeni bir çığır açmayı hedefliyor. Doğu Karadeniz’de yeni ve farklı bir cazibe alanı oluşturan müze, bulunduğu bölge için de bir turizm kalkınma projesini hayata geçiriyor’ dedi.

BAKSI MÜZESİ’Nİ YAKINDAN TANIYALIM

Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen bu sıra dışı Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vermektedir. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi. Bu proje Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma çabasının bir sonucudur. Bu fikri hayata geçirmek amacıyla 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfı kuruldu. Müze, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüştü.

Müzenin ana binası, 2010 yılında zorlu bir serüvenin sonunda, devletten hiçbir maddi yardım almadan, tamamlandı. Baksı Müzesi’nin tanıtımı 2010 yılı Haziran ayında İstanbul Modern’de, açılışı ise Temmuz ayında yapıldı. 2012 yılında müzenin yeni sergi salonu olan Depo Müze sanatseverlerle buluştu.

BAYRAKTAR KÖYÜ

80 hanelik Bayraktar Köyü’nde bugün 480 kişi yaşıyor. Son 20 yılın belirleyici unsuru göç… Çömlekçilik, dokuma gibi el

sanatları bir zamanlar köyün gereksinimi karşılayacak orandayken, bugün hemen hemen hiç yok. Mimari gelenek tamamen yok olmuş, marangoz ve taş ustaları gurbete gitmiş. Köydeki geleneksel yapı anlayışının yerini gecekondu almış. Gençler yazın sınırlı ölçüde toprakla uğraşıyor, kışın ise yeterince üretim yapılmıyor. Müze için Baksı isminin seçilmesi, Baksı’nın Bayraktar Köyü’nün eski adı olması ve şaman sözcüğünün “şifacı, yardımcı, koruyucu” gibi anlamlarının, müzenin misyonlarıyla örtüşmesinden kaynaklanıyor. Baksı, Kırgız Türkçesi’nde şaman anlamına geliyor. Halk arasında yakın zamana kadar sürdürülen bazı alışkanlıklar, köyün uzak geçmişte şaman geleneğinden beslendiğini düşündürüyor.

MİSYON VE HEDEFLER

Baksı Müzesi, yoğun göç veren ilimiz Bayburt’tun Bayraktar köyünde; gurbetin, kaybolan geleneklerin, unutulan değerlerin neden olduğu sorunlara ve sonuçlara bir çözüm arayışıdır. Gelenek, gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam-beklenti ve moral unsurları ile güçlendiren bir anlayışa sahiptir. Geleneksel kültürü koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak için araştırmalar yapan, bu zeminden hareketle özellikle kadın istihdamı projelerini uygulamaya koyan bir müzedir. Bulunduğu bölgede özel yetenekli çocukları tespit edip, burslarla eğitimlerine katkıda bulunarak, özellikle tasarım, sanat ve kültür alanlarında gelişmeleri için projeler uygulamaktadır. 

Baksı Müzesi, kendisini sadece seyirlik bir müze olarak sınırlamayan, o bölgede yaşayan insanlara imkânlar sağlayan, eğitim veren, o topraklarda yaşamayı bir sevinç haline getirmek isteyen bir müzedir.

Baksı Müzesi, diğer müzelerden farklı olarak gelenekselle sadece bir yöne ve döneme ait olmadan gelenekselle çağdaşı aynı zeminde buluşturan, bünyesinde kurduğu üretim birimleriyle, ekonomik hedefler oluşturan özel bir kimliğe sahiptir.

BAKSI KÜLTÜR VE SANAT VAKFI

Baksı Kültür Sanat Vakfı Ocak 2005’te kuruldu. Merkezi Bayburt olan Vakfın kurucusu Prof. Hüsamettin Koçan’dır. Vakfın temel amacı, “günümüz sanatı ile geleneksel sanatı ortak bir zeminde buluşturarak sanatı ve kültürü yaygınlaştırmak, çağdaş ve geleneksel sanat eserlerini toplamak, belgelemek, nitelendirmek, korumak, tanıtmak, bu birikimden hareketle üretim gerçekleştirmek, yerel ve ulusal kültür değerlerini gelecek kuşaklara aktarmaktır”.

KÜTÜPHANE VE KONFERANS SALONU

Kütüphane biriminde ağırlıkla sanat yayınları ve halk bilimiyle ilgili yayınlar yer almaktadır. Özellikle çocukların kullanımını özendirmeyi amaçlayan yaklasIk 10 bin yayın ver alıyor. Baksı Kütüphane, sanatseverlerin kitap, dergi ve görsel-işitsel malzeme bağışlarıyla zenginleşerek güç kazanmayı amaçlıyor.

Seminer, konferans, panel, sempozyum ve gösterilere ev sahipliği yapan 150 koltuk kapasiteli, teknik donanımlı salonda eğitici programlar düzenleniyor. Bu salon aynı zamanda, çevre köylerin önemli gün ve kutlamalarda bir araya geldikleri ortak bir sosyal buluşma mekanı olma yolunda ilerliyor.

Baksı Müzesi Kütüphanesine, sanat tarihi, sanatla ilgili kuramsal yayınlar, müzecilik bilimi, halk bilimleri ve çocuk kitapları kapsamında bağışta bulunmak ister miydiniz? Bağışlarınız için koordinasyonbaksi@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

SERGİ SALONLARI
Ana Sergi Salonu: 1500 m2’lik ana sergi salonu, Güncel Sanatın ve Tasarımların sergilendiği iki bölümden oluşuyor. Periyodik sergilerin açıldığı bu bölümde günümüz sanatının ve tasarımlarına ilişkin sergiler yer alıyor. Bu bölümdeki sergileme anlayışı interdisipliner bir yaklaşıma sahip bulunuyor.

Depo Müze: Müzenin sahip olduğu koleksiyonların, korunduğu ve izleyici ile paylaşıldığı bir bölüm olarak planladı. Yaklaşık 1.000 m2’lik bir kapalı alana sahip olan Depo-Müze, 2012 yılında müze kompleksine eklendi. Bu alanda günümüz sanatının örnekleri ile birlikte; halk resmi koleksiyonu, camaltı ve işleme koleksiyonu, yazı resimler, şifa tasları, alemler, taş baskılar, çömlek ve seramikler, ehramlar yer alıyor.

YÖNETİM KURULU

Baksı Kültür Sanat Vakfı 2005 yılında kuruldu. İlk yönetim kurulu 5 asıl üye 5 yedek üye ile oluşturuldu.
KURUCU ÜYELER (2005-2007)                         

Oya Koçan

Sinan Genim

Murat Cano

Ahu Antmen

Nabi Akçelik
YENİ YÖTİM KURULU (2022-2024)

Hüsamettin Koçan

Rana Erkan Tabanca

Elvan Vezir

Banu Berkok

Sonat Çavuşoğlu

Didem Duru

Bilge Zeren

Müze Müdürü: Nabi Akçelik

Genel Sekreter: Sonat Çavuşoğlu

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!