CHP’nin kurultayını yerinde değerlendirdi

0

Bahçelievler’den yakılan değişim meşalesi, önce İstanbul’u sonra Türkiye’yi değiştirdi… Bahçelievlerli Özgür Çelik ile başlayan değişim rüzgarı tüm ülkeyi sardı. CHP’li delegeler kurultayda değişimci Özgür Özel’ tercih etti. Kongreyi, Kurultay Delegesi Diş Hekimi Dr. Hüseyin Özkahraman Ankara’dan ON2AY Gazetesi takipçileri için değerlendirdi.

Ankara’da kurultaya çok ilgi vardı. İnanılmaz bir yoğunluk; Tüm Türkiye, Ankara’ya aktı.

Delegeler, üyeler Ankara Spor Salonu’na girmekte, oturacak yer bulmakta hayli zorlandı.

Kongre ilk gün geç başladı ve Ekrem İmamoğlu oy birliği ile divan başkanlığına önerilirdi.

Genel Başkan’ın açılış konuşmasından sonra divana seçilen İmamoğlu’nun da güzel, kapsamlı konuşmasının ardından, gündem doğrultusunda çalışmalar sürdü. Hayli heyecanlı konuşmalar yapıldı.

Özellikle Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Adanaspor taraftarı sabahın erken saatlerinden itibaren susmak bilmeden Kemal Kılıçdaroğlu lehine devamlı sloganlar atarak, salona hakim olmak istediler. Ama Özgür Özel taraftarları da kendi adayları için inanılmaz ilgi ve tezahürat yaptı.

Zaman zaman taraftarlar, konuşmacı hatipleri ıslıkladı, yuhaladı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kapsamlı bir konuşma yaptı. Ama bir adaylık konuşmasından öte yapılan konuşma, zaman zaman tezahüratlarla kesilse de konuşmayı alkışlayan ve tepki gösteren izleyenler oldu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ayrıca adaylık konuşması yapmayacağını söylemesinden sonra  adaylık konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Özgür Özel çok uzun, heyecanlı ve örgütlenmeye dönük ve ön seçim vurgusunu adeta delegelerin hafızasına kazıyan bir konuşma yaptı. Zaman zaman esprili konuşması, kimi zaman da bazı isimleri zikrederek üstü kapalı eleştirileri dikkatlerden kaçmadı. Oğuz Kaan Salıcıya yönelik, ittifak partilerine verilen milletvekili sayısından kendilerinin haberi olmadığını, Oğuz Kaan Salıcı’nın haberi olduğunu eleştirdi. Adana’dan özellikle Zeydan Karalar’ın seyircilerini getirip, slogan attırdığını hatta “Zeydan Abi lütfen şunları sustur, beni dinlemezler, seni dinlerler. Sabahın erken saatinde gelerek, türbinleri işgal edenleri ancak sen susturursun” şeklindeki esprisi hayli anlamlıydı.

Özgür Beyin konuşmaları sonrası Genel Başkan “söz hakkım doğdu” diyerek söz aldı ve oldukça hem üzgün hem kızgın ifadelerde bulundu ve Özgür Özel’in yeterli bilgi edinmediğini dile getirdi. Ben çok kez kurultayları yaşamış biri olarak böylesine görkemli heyecanlı bir kongreye tanıklık etmedim.

Oylamaya geçildiğinde her iki adayın da seçimi kıl payı alabileceğini yorumladım ve arkadaşlarıma ilettim. Kemal Kılıçdaroğlu 700 rakamının üstünde, Özgür Özel de 600 rakamının üstünde bir imza verseler de seçimin ortada olduğunu, Özgür Bey’in seçimi 10 – 20 oy farkla alacağını tersinin de olabileceğini tahmin ettik. Sayım dökümde salonda inanılmaz bir tezahüratla “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganları salonu ayağa kaldırdı. Biz Sayın Genel Başkanın seçimi aldığımı düşünürken beş dakika geçmeden bir toplama hatası olduğunu Özgür Özel in 18 oy fark ile önde olduğu bildirildi.

Salon bir an sessizliğe büründü. Her iki aday salt çoğunluğu sağlayamadığından seçimin 2. tura kaldığı bildirildi. Özgür Özel iki oy daha fazla almış olsaydı seçim ilk turda bitecekti. Beklenti Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2.tura katılmayıp, çekilmesi yönündeydi. Hakikaten de böyle bir isteğini çevresine söylemesine rağmen sayın Genel Başkanın tekrardan oylamaya devam edeceği bildirildi 2.Oylama sonucu Özgür Özel 1.oylamaya oranla 800’ün üstünde bir oy aldı ve Kemal Kılıçdaroğlu 500’lerde kaldı. Belki böylesine bir oylama uzun yıllar görülmeyebilir ama Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun vedası ve buruk ayrılması hemen hemen herkesi derinden üzdü ama siyasetin doğasında bunları yaşamak da var.

Bizim ilçemiz Bahçelievler’den Özgür Özel’in PM listesinde genç kardeşimiz, Artvin’li Sinem Kırçiçek yer aldı. Çevre ilçelerden Küçükçekmece ilçesinden İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ve ilçe başkanı Turgay Özcan PM listesinde yer buldu.

Beylikdüzü ilçesinden YDK milletvekili Av. Turan Taşkın Özer Disiplin Kuruluna seçildi. Ayrıca Beylikdüzü ilçesinden il gençlik kolu başkanı Cem Aydın, Esenyurt ilçesinden Bedirhan Berk Doğru ve Silivri ilçe Başkanı Berker Esen de PM listesine seçildi.

Kurultaya İstanbul damga vurdu. İl Başkanı Özgür Çelik, salona Özgür Özel ile kol kola girdi. Kurultaya damgasını vuran gizli önderlerden biri de Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat oldu.

Ekrem İmamoğlu’nun salondaki ağırlığı tartışmasız hissedildi. Her şey, konuşmalar uygarca gerçekleşti tek eksik ve üzüntü Kemal Kılıçdaroğlu’nun buruk ayrılması. Muhalif olanlar da olmayanlar da onu hep sevdi.

Evet, CHP’de yeni dönem başladı ve değişim, kadrolar düzeyinde gerçekleşti. Şimdiki durak demokratik bir tüzüğün on beş gün içinde oylaması ve parti içi demokrasiyi kesintisiz uygulamak.

Evet, ‘CHP değişirse, Türkiye değişecek’ şiarının gerçek olma yolunda ilk adımı atılmış oldu.

Artık gelecek daha farklı örgütlenecek ve toplumda umut dalgası bu değişinle başlayacak, kırgınlıklar giderilecek

Hak, hukuk, adalet kavgası yeni bir toplumu, demokratik ve laik bir hukuk devletinin yeniden inşasına kadar kesintisiz devam edecek.

Ben kurultay delegesi olarak listeme, listelerdeki devrimci unsurlara destek verdim. Yerelde bir görev talebim olacağından gerek PM’de gerekse YDK’da görev üstlenmedim.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!