Günümüze kadar yaşayan evler

0

Bahçelievler ilçesinin önemli semtlerinden, Yenibosna Köyü’nden günümüze kadar yaşatılmış evler… Atıl bir şekilde günümüze kadar yaşayan evleri ve kalıntıları sizler için yayınlıyoruz…

Yenibosna’daki asıl yerleşme 93 harbi olarak anılan Osmanlı – Rus savaşından sonra Bulgaristan’dan gelen 5- 6 ailenin bölgeye yerleştirilmesiyle başladı.

Gazeteci Bayram Kırtaş‘ın arşivinden, Yenibosna köy içi bölgesine yerleşip, tarım ve hayvancılıkla uğraşan göçmenler, Londra Asfaltı ile Ayamama Deresi arasındaki arazilere yerleşmişti. Yenibosna’nın ilk yerleşim alanı olan Köy içi Mevkiindeki köy evlerinden bazıları ve kalıntıları gönümüze kadar yaşatılmış…

Bahçelievler Belediyesi sınırları içinde kalan Yenibosna, özellikle 1970’ten sonra sanayi tesislerinin çoğalması, yerleşmenin mekansal olarak genişlemesine yol açarken, tarımsal alanda çalışan halk sanayiye yönelmiştir.

KAMİL DURMAZEL İSTİKLAL SAVAŞI GAZİSİ

Bölgeye ilk göç edenlerden, Osmanlı- Rus savaşından sonra bölgeye Yugoslavya’dan gelen Durmazel ailesi, Yenibosna Köy içine yerleşenlerden. Yenibosnaya ilk göç eden ailelerden Kamil Durmazel, İstiklal Savaşı gazisidir. Kamil Durmazelin kabri Çobançeşme Mezarlığı’nda bulunuyor.

İLK SEÇİMLER YAPILDI

Nüfusun hızla artmasıyla 1972 yılında belediyeye dönüştürülen Yenibosna’da, Yenibosna Merkez Mahallesi, Çobançeşme, Zafer, Fevzi Çakmak ve Hürriyet Mahalleleri oluştu ve ilk belediye seçimleri yapıldı. Köy muhtarı olan Remzi Özkaya 1972 yılında Yenibosna’da yapılan ilk belediye başkanlığını kazanarak, belde belediye başkanı oldu. İki dönem belediye başkanlığı yapan Remzi Özkaya, 2004 yılında vefat etti, Yenibosna Köyiçi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

1977 yılında yapılan seçimlerde belediye başkanlığına İlhan Koç seçildi. İlhan Koç, 1980 ihtilalından sonra görevden alındı. Belediye Başkanlığına Nahiye Müdürü geçici olarak atandı.

Uzun yıllar Yenibosna’da ikamet eden İlhan Koç, şu an Didim’de yaşıyor.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!