HABİTAT 3’üncü Bölgesel Şehirler Zirvesi

0

Bahçelievler, Birleşmiş Milletler HABİTAT 3’üncü Bölgesel Şehir Zirvesi – Latin Amerika ve Türkiye Programı’na ev sahipliği yaptı. Sürdürülebilir enerji çözümleri, iklim değişikliği ve katı atık yönetimi başlıkları altında iş birliği çabalarının da ele alındığı zirvede, sürdürülebilir kentsel uygulamaları teşvik, Türk ve Latin Amerika Andean Bölgesi belediyeleri arasında enerji inovasyonu ve atık yönetimi konuşuldu. Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır Filistin’de yaşanan trajediye de değinerek “Filistin’de insanlığa karşı bir katliam erçekleşiyor” dedi.

UN-Habitat Andean Hub ve Bahçelievler Belediyesi‘nin öncülüğünde düzenlenen etkinlikte, sürdürülebilir enerji çözümleri, iklim değişikliği ve katı atık yönetimi başlıkları altında işbirliği çabaları ele alındı. Program ile işbirliklerinin yolunu açarak bu alanlarda uluslararası çalışmaların geliştirilmesi amaçlandı. Program Bahçelievler Belediyesi Kocasinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kolombiya, Ekvator, Peru’dan katılan belediye başkanları görüş ve önerilerini dile getirdi. Etkinlikte sürdürülebilir kentsel uygulamaları teşvik etme amacı ön plana çıkarken, Türk ve Latin Amerika Andean Bölgesi belediyeleri arasında enerji inovasyonu ve atık yönetimi konusunda bütüncül bir yaklaşımın geliştirilmesi hedeflendi.

GAZZE’DE İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR

Program Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır‘ın konuşmasıyla başladı. Dr. Hakan Bahadır, Mecid-i Aksa, Gazze ve Refah’ta yaşanan trajedilere dikkat çekti. Bahadır, “Orada insanlığa karşı bir katliam gerçekleştiriliyor. Bu sadece Müslümanların şehit edilmesi değil, insanlık onuru ayaklar altına alınıyor” dedi. Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yıllardır bu duruma karşı çıktığını belirten Bahadır, “Cumhurbaşkanımız ‘Dünya beşten büyüktür’ diyor. BM’de 212 üye ülke var ve kararlar beş ülkenin vetosuna takılıyor. Artık Dünyanın uyanması gerekiyor. En son naylon çadırları plastik çadırlardaki masum insanları bombaladılar. Sizden bu acıları ülkenizde anlatmanızı ve Filistin’i tanımanızı rica ediyoruz” dedi.

KÜRESEL SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER

Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, küreselleşen dünyada çevre sorunlarının ve bu sorunlara yönelik çözümlerin her zamankinden daha önemli olduğunu vurguladı. Bahadır, “İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Bahçelievler’de bir araya gelerek ortak sorunlarımızı konuşmak ve gelecek için bir yol haritası oluşturmak son derece önemlidir” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE İKLİM ÇALIŞMALARI

Bahadır, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı imzaladığını ve sera gazı emisyonlarını azaltmayı taahhüt ettiğini belirtti. Bahçelievler Belediyesi olarak 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını %55 oranında azaltmayı hedeflediklerini söyleyen Bahadır, “Sıfır Atık” projeleri ile doğal kaynakların korunmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti. Ayrıca, “Su Verimliliği Seferberliği” ve “Sıfır Atık Sıfır Kayıp” kampanyalarına aktif olarak katıldıklarını ifade etti.

ÖNEMLİ BAŞARILAR ELDE ETTİK

Bahçelievler Belediyesi’nin sıfır atık çalışmaları kapsamında birçok projeyi hayata geçirdiğini belirten Bahadır, ilçede geri dönüşüm kumbaraları, ekmek kumbaraları ve kompost tesisleri kurduklarını söyledi. Bu çalışmalar sayesinde önemli miktarda enerji ve su tasarrufu sağladıklarını belirten Bahadır, “Sıfır Atık Bankası ile atıklarımızı geri dönüştürerek vatandaşlarımızın bütçesine katkı sağladık” dedi. Sürdürülebilir enerji projeleri kapsamında kamu binalarında LED dönüşümü yaparak 10 milyon kWh enerji kullanımını engellediklerini de ekledi.

DÜNYA SU KITLIĞINA GİDİYOR

Bahadır, Türkiye’de 2023 yılı itibarıyla kişi başına düşen su miktarının Bin 120 metreküp seviyesinde olduğunu belirtti. 2040’larda su kıtlığı çeken ülkeler listesine girecek olmamızın öngörüldüğünü ifade eden Bahadır, “Bu sebeple Sayın Emine Erdoğan’ın başlattığı ‘Su Verimliliği Seferberliği’ ve ‘Sıfır Atık Sıfır Kayıp’ çağrısına Bahçelievler Belediyesi olarak katılım sağladık” dedi.

BM HEDEFLERİNE KATKI SUNDUK

Bahadır, Bahçelievler Belediyesi olarak yürüttükleri “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” projesinde önemli bir aşamaya geldiklerini açıkladı. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkı sağlamak ve gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak amacıyla birçok “sıfır atık” projesini hayata geçirdiklerini belirtti. Bahadır, “Göreve geldiğimiz 2019 yılından itibaren yaptığımız yatırım planlamalarında ve hayata geçirdiğimiz uygulamalarda, stratejik amaç ve hedeflerimizde ‘sıfır atık’ çalışmaları önceliğimiz oldu” şeklinde konuştu.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!