Sultangazi Belediyesi’nden kurbanlık güzellik yarışması…

0

Sultangazi Belediyesi Kurban Satış Alanı’nda düzenlenen ‘En Güzel Kurban Yarışması’nı Çankırı’dan gelen 1 ton 30 kilo ağırlığındaki ‘Ilgaz’ isimli kurbanlık kazandı. Bu ilginç organizasyonun mimarı Bahçelievler halkının yakından tanıdığı, Belediye başkanı Osman Develioğlu döneminde başkan yardımcılığını yapan, mevcut Sultangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Yakup dalkılıç yürüttü.

urban pazarlarında farklı etkinliklerle hem müşteriler hem de satıcılar renkli anlar yaşıyor. Sultangazi Belediyesi’nin kurduğu modern ve hijyenik Kurban Satış Alanı’nda tüm kurbanlıklar veteriner eşliğinde satılırken, bu kurbanlıklar arasından en güzel ve bakımlı olanlar için bir de ‘En Güzel Kurban Yarışması’ düzenlendi. Yarışma kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden gelen kurbanlıklar sahipleri tarafından süslendi.

Bahçelievler halkının yakından tanıdığı, Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Dalkılıç ilginç organizasyona İstanbul halkı büyük ilgi gösterdi.

Yarışmada jüri üyeleri; hayvanların ağırlığına, kesim sonrası vereceği et miktarına, ırk özelliğini göstermesine, yaşa göre gelişimine, beden yapısına, temizliğine ve huyuna göre kurbanlıkları değerlendirdi. Yarışma sonucunda belirlenen ilk 3 kurbanlığa ödül verildi.

Birinci olan kurbanlığa tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye de çeyrek altın takıldı.

BİRİNCİLİK ÇANKIRI’DAN GELEN ILGAZ’IN OLDU

Yarışma kapsamında Çankırı’dan gelen 1 ton 30 kilo ağırlığındaki ‘Ilgaz’ isimli kurbanlık birinci, Tokat’tan gelen 1 ton 40 kilo ağırlığındaki ‘Yakışıklı’ isimli kurbanlık ikinci, Ordu’dan gelen 1 ton 5 kiloluk ‘Reis’ isimli kurbanlık ise üçüncü oldu. Keşan’dan gelen ‘Maskot’ isimli kurbanlık ise mansiyon ödülünü alarak sahibine gram altın kazandırdı.

GÖRÜNTÜSÜ, HUYU, DAVRANIŞLARI, ET VERİMLİLİĞİ

Sultangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Yakup Dalkılıç, “Belediye Başkanımız Av. Abdurrahman Dursun’un talimatı ile bu sene ‘En Güzel Kurban Yarışması’nın 3.üncüsünü gerçekleştirdik. Kurban yarışmasında özellikle hayvanın ağırlığına dikkat ediyoruz. Aynı zamanda görüntüsü, huyu, davranışları, et verimliliği ve hayvanın temizliği dikkat ettiğimiz hususlar arasında. Bu sene yapmış olduğumuz 3’üncü ‘En Güzel Kurban Yarışması’nda alanımıza olan rağbet de artıyor. Özellikle bu yarışmalarla hayvanları yetiştiren besicilerimizi ödüllendirmek istiyoruz. Bu açıdan da çok önemli.” dedi.

 “KURBANLIĞIMIZI YETİŞTİRDİK”

Çankırı’nın Ilgaz ilçesinden gelen ve tam altın kazanan Abdurrahman Delican, “Kurbanlığımızı yetiştirdik, kendi hayvanımız. Birinciliği aldık. Çok memnunuz, gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!