Müftü Mustafa Kayış açıkladı

0

11 ayın Sultanı Ramazan’ı Şerif’in yaklaşmasıyla, ON2AY Haber Sitesi olarak sizler için Bahçelievler Müftüsü Mustafa Kayış ile görüştük…

Yaklaşan Ramazan‘ı Şerif nedeniyle ON2AY Haber Sitesi olarak sizler için Bahçelievler Müftüsü Mustafa Kayış ile röportaj yaptık…

BAHÇELİEVLER MÜFTÜLÜĞÜ’NÜN RAMAZAN HİZMETLERİ

– Ramazan ayı münasebetiyle camilerimizde temizlik işleri yapılacak gerekli hazırlıklar yapılarak manevi iklim olan ramazan ayına girmiş olacağız.

– Teravih namazları ve 5 vakit namaz tadili erkana riayet edilerek 2 ve 4 rekat şeklinde kılınacak.

– Bütün cami görevlilerimiz ve kuran kursu öğreticilerimiz görev yerlerinde her biri cemaate yönelik mukabele programları ve sohbet programları düzenleyecektir.

– Ramazan ayı dolayısıyla hatim ve teravih namazı 3 farklı camimizde (Şehit Mehmet Karaaslan, Kocasinan Merkez, Hacı Nihat Ersin) camiinde kılınacak ve hatim ve teravih namazı  mukabelelerde hafızlık öğrencilerimizde görev alacaklardır.

– Aileler çocuklarıyla beraber teravih namazı ve mukabeleye katılım sağlayacaktır.

– Halkımızdan camilerimiz ve kuran kurslarımızda icra edilen mukabele programlarına katılamayanların Diyanet TV ve Diyanet Dijital Youtube kanalında ki mukabeleye katılacakları ilan edilecektir.

– Ramazan ayı münasebetiyle kadınlara gençlere çocuklara ve engellilere yönelik özel irşat programları düzenleyeceğiz.

– ADRB bürosu koordinatörlerinin önceliğinde sosyal hizmet kurumlarında kurum bakımı altında olan çocuklara ve huzurevi sakinlerine yönelik büyüklerimiz küçüklerle iftar ve iftar temalı iftar programları düzenlenecektir.

– Görevlilerimiz tarafından başta Şehit Yakınları ve Gazilerimiz olmak üzere kuran kurslarımızda eğitim gören kursiyerlere personelimiz ve aileleri ile emekli din görevlilerine yönelik iftar programları düzenlenecektir.

– Sağlık tesislerinde ve kadın sığınma evlerinde imkanlar ölçüsünde programlar yapılacaktır.

– Diyanet Gençlik Merkezlerinde gençlerimize yönelik imkanlar ölçüsünde iftar ve sahur buluşmaları yapılacaktır.

– Halkımızda zekat farkındalığının katkıda bulunmak amacıyla fitre,fidye sadaka gibi hayri ibadet konularında rehberlik yapılacaktır.

– Bu sene fitre miktarı 130 TL’dir.

– Vatandaşlarımızın ramazan ayında başta oruç olmak üzere merak ettikleri dini içerikli soruların cevaplanacağı Alo 190 dini soruları cevaplandırma hattını arayarak fetvalarına karşılık bulacaklardır.

– Kudüs Bilincinin arttırılması amacıyla öğrenci öğretici ve velilerin katılımlarıyla kuran kurslarında ‘’Kıyamdayız’’ programları düzenlenecektir.

– 2024 yılı Ramazan ayı münasebetiyle Başkanlığımızın düzenlemiş olduğu indirimli kitap kampanyasının tüm halkımıza duyurulmasını hedeflemekteyiz.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!