İstanbul’daki Suriyelilere 24 Eylül uyarısı

0

İstanbul’da ikamet eden Suriye uyruklu yabancıların, 24 Eylül 2023 tarihine kadar kayıtlı oldukları illere dönmeleri gerektiği açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 yılına ilişkin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçlarından elde edilen bilgilere göre İllere göre İstanbul’un nüfusunda düşüş devam ederken yabancı uyruklu nüfusunda da düşüş oluştu. 2021 yılında resmi kayıtlarda 45.582 kişi yaşarken, 2022 yılında 19. 153 kişiye düştü. Resmi kayıtlara göre gayri resmi kayıtlar arasında daha fazla kişin yaşadığı belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi  Başkanlığı’nca yapılan yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

* İstanbul ili dışında kayıtlı olmasına rağmen hâlihazırda İstanbul ilinde ikamet eden geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların kayıtlı oldukları illere 24 Eylül 2023 tarihine kadar dönmeleri gerekmektedir.

* Söz konusu Suriye uyruklu yabancılara, 24 Eylül 2023 tarihine kadar İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurmaları halinde, kayıtlı oldukları illere dönmek üzere yol izin belgesi verilecektir.

* 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle, depremden etkilenen illerden gelen ve kendilerine daha önce yol izin belgesi verilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların ikinci bir duyuruya kadar kalışlarına izin verilecektir.  (DHA)

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!